Od 1 stycznia 2010 r. urzędy pracy, na podstawie obowiązujących przepisów wynikających z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, mają obowiązek wyodrębnić w swych strukturach Centrum Aktywizacji Zawodowej (CAZ). Jest ono wyspecjalizowaną komórką organizacyjną, realizującą zadania w zakresie usług oraz instrumentów rynku pracy.
Usługi rynku pracy obejmują: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe i informację zawodową, pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy oraz organizację szkoleń.
Natomiast instrumentami rynku pracy są:
-
finansowanie kosztów: przejazdu do pracodawcy zgłaszającego ofertę pracy lub do miejsca pracy, odbywania stażu, przygotowania zawodowego dorosłych czy też odbywania zajęć w zakresie poradnictwa zawodowego bądź pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy w związku ze skierowaniem przez powiatowy urząd pracy;
-
finansowanie kosztów zakwaterowania w miejscu pracy osobie, która podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, staż, przygotowanie zawodowe dorosłych poza miejscem stałego zamieszkania, w przypadku skierowania przez powiatowy urząd pracy;
-
dofinansowanie wyposażenia miejsca pracy, podjęcia działalności gospodarczej, kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa;
-
refundowanie kosztów poniesionych z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem skierowanego bezrobotnego;
-
finansowanie dodatków aktywizacyjnych.
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczecinku od grudnia 2009 r. powołano Centrum Aktywizacji Zawodowej, w którym umiejscowione zostały:
-
Dział Pośrednictwa Pracy;
-
Zespół Poradnictwa Zawodowego;
-
Zespół Klubu Pracy;
-
Zespół Rozwoju Zawodowego;
-
Dział Instrumentów Rynku Pracy.
Przygotowując się do utworzenia CAZ, jeszcze w 2009 r. zrealizowaliśmy szereg zadań, których celem było lepsze przygotowanie urzędu do obsługi naszych klientów. Jedną z najpilniejszych spraw, która wymagała sporych nakładów finansowych, było wyposażenie pomieszczeń CAZ w funkcjonalne meble, niezbędny sprzęt komputerowy i biurowy. Nieodzowne okazały się też drobne remonty, które poprawiły funkcjonalność użytkowanych przez CAZ pomieszczeń.
Na te zadania udało się nam pozyskać środki finansowe pochodzące z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej w wysokości 136,8 tys. zł i 56,3 tys. zł z budżetu powiatu. Dzięki tym środkom finansowym, w nowe meble wyposażyliśmy między innymi salę obsługi bezrobotnych, gdzie usytuowaliśmy 11 stanowisk pośredników pracy zajmujących się wyłącznie aktywizacją osób bezrobotnych.
W zakresie pośrednictwa pracy wprowadziliśmy również inne zmiany. Obecnie każdy pośrednik pracy ma ściśle określoną grupę osób bezrobotnych, prowadząc ich aktywizację poprzez formy dostępne w świetle obowiązujących przepisów prawa, jednocześnie ponosząc odpowiedzialność za ścieżkę rozwoju zawodowego bezrobotnego. Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany w zakresie pośrednictwa pracy zadowolą naszych Klientów.
Jednym z elementów, które ma poprawić możliwość korzystania z naszych usług, jest nasza nowa strona internetowa. Pod adresem www.pup.szczecinek.pl wszystkie osoby zainteresowane znajdą kompleksową informację o funkcjonowaniu
urzędu i możliwościach wsparcia - zarówno osób bezrobotnych jak i pracodawców.
Mając na uwadze powstanie CAZ, nie zapomnieliśmy również o jego przyszłych pracownikach. Każdy z nich miał możliwość skorzystania ze specjalistycznych szkoleń podnoszących ich kwalifikacje zawodowe. Warto podkreślić, że wszyscy z takiej możliwości skorzystali.
To tylko niektóre przedsięwzięcia, które podjęliśmy, aby powstałe Centrum Aktywizacji Zawodowej i pracujący w nim urzędnicy spełnili oczekiwania naszych Klientów.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy i oczekujemy na uwagi dotyczące nowych rozwiązań zaproponowanych przez urząd.